Wiedzę trzeba ciągle odświeżać

Tegoroczne CEDE można uznać za rozpoczęte – największe targi w Europie Środkowej w toku. Mocnym wejściem zaznaczyła się I Konferencja dla Asystentek i Higienistek Stomatologicznych „AsysDent”. Prawie trzysta przedstawicielek tego zawodu przybyło w czwartkowe przedpołudnie, by poszerzyć swą wiedzę. A że bez asystentek w gabinecie stomatologicznym się nie obejdzie i przy opiece nad pacjentem potrzebne są co najmniej cztery ręce – co do tego nikt nie ma wątpliwości.

Konferencja rozpoczęła się bardzo sympatycznym akcentem – pani Małgosia Piotrowicz, asystentka z gabinetu Centrum Stomatologii TMK z Łodzi, obchodzi właśnie 18-lecie swojej pracy. Z tej okazji zaprezentowany został film z jej udziałem, ukazujący, jak ważna przez te wszystkie lata była jej obecność w gabinecie. I choć to pani Małgosia wystąpiła w roli głównej – w zasadzie każda obecna na sali asystentka mogła się z nią utożsamić.

Miłą niespodzianką było również to, że wśród asystentek znalazło się trzech panów asystentów.

Dr n. med. Tomasz Maria Kercz – główny organizator i jeden z mówców Konferencji – w swojej pracy zawodowej bardzo szybko zauważył znaczenie ergonomii w gabinecie stomatologicznym. Dlatego między innymi za jego przyczyną została ona wprowadzona do programu nauczania na studiach stomatologicznych. W następstwie tego narodziła się I Konferencja dla asystentek, która rozpoczęła planowany cykl – będą one organizowane dwa razy do roku. Tegorocznym partnerem konferencji jest „Dent Assist” – program edukacyjny, który od wielu już lat kształci tę grupę zawodową.
Jednocześnie dr Kercz poinformował o nowej inicjatywie podjętej przez firmę Bestom – w przygotowaniu jest pismo dla asystentek „AsysDent” w wersji mobilnej na smartfony i tablety. Tego typu technologia daje dużo większe możliwości niż wersja papierowa.

Beata Szczypińska, farmaceuta z programu edukacyjnego “Dent Assist” podkreśliła, jak ważne są tego typu konferencje – odpowiednia edukacja personelu medycznego ma bardzo duży wpływ na to, jak pacjenci dbają o higienę jamy ustnej oraz jakie produkty kupią w aptekach. Co więcej – wiedzę należy ciągle odświeżać, by współgrała z tą, którą już posiadamy.

Szczególnym zainteresowaniem uczestniczek cieszyła się konferencja „Rola asystentki stomatologicznej w wykrywaniu stanów zapalnych i chorób nowotworowych jamy ustnej” wygłoszona przez Małgorzatę Giezek-Kaczmarek.

Menu